Jdi na obsah Jdi na menu
 


Roháče v prachu, aneb jak jsme prošli Fatru

15. 10. 2008
Termín: 20.-24.3.2008

Sestava: Honza a Helena Ringlerovi, Fanda Jeřábek, Petr Mrázek, Kuba Stauber, Lukáš Fencl, Petr Janata

            V termínu letošních Velikonoc jsem naverboval pár kamarádů do extrémnější akce. Původní záměr, jet na zimní přechod Roháčů, nám však znemožnilo počasí a lavinová situace. Takže jsme těsně před odjezdem změnili plán a odjeli na přechod Malé Fatry-Lůčanské části. To ovšem nic neměnilo na obtížnosti, pouze jsme zmenšili objektivní riziko. Někteří byli zkušenější, ale někteří měli mačky a cepíny úplně poprvé. Původně nás mělo jet 8, dokonce jsme měli 8 míst ve vlaku, ale shodou nešťastných náhod nás odjelo 7. Vojta si popletl datum odjezdu a prošvihl to. Škoda. Taky tím hned vznikl problém, kde budu spát, měl sem být ve stanu s Vojtou.
            Odjíždíme tedy ve 22:27 z Rokycan lehátkovým vozem. V noci spíme a ráno asi v 6:45 vystupujeme v Žilině. Autobus do Strečna nám ujel, takže čekáme až na další vlak(9:45). Mezitím snídáme v bufetu v zajímavé společnosti a odjíždíme. V 10:00 vycházíme ze Strečna. Na hradě dáváme svačinu a pouštíme se do ostrého stoupání. Začíná hustě sněžit a fouká silný vítr. Tvrdé podmínky a náš postup to velice stěžuje. Celkem po velkých útrapách a celí ošlehaní přicházíme ve 14:00 na chatu pod Suchým. Tady mají pivo, teplo u krbu, levný noclech a venku se čerti žení-jasná volba, zůstáváme přes noc. Odpoledne i večer byl příjemný, později uleháme na izbu a chrápeme.
            Ráno budíček brzký-7:00 odchod. Opravdu vycházíme, je tu spousta nového sněhu a ošklivé počasí-hodně se boříme. Na sedle pod Suchým se rozhodujeme vrchol podejít. Prochází se laviništěma a nemáme moc dobrý pocit. Ke konci totálně bloudíme, snad díky nějakému náhodnému vnuknutí trefuji sedýlko na hřebeni, dá se říci, že zázračně. Výstup to byl úmorný-po pás ve sněhu v lavinovém žlabu. Měli jsme kliku. Hned na hřebeni se navazujeme na lano.Vylézáme na Stratenec a potom obědváme na sedle Priehyb. A již po cestě na Malý Kriváň se začínají trhat mraky a mlha-přestává sněžit a foukat. Na vrcholu máme již skoro jasno. Dále pokračujeme po exponovaném hřebeni na Pekelníka a Velký Kriváň. Asi v 18:00 stavíme stany pod Velkým Kriváněm. Kuba začíná mít potíže s kolenem.
            Po mrazivé noci vycházíme ráno v 8:00. Přecházíme celý hřebínek na Poludňový Grůň. Je krásné počasí, ovšem Kubovo problémy nás donucují sestoupit. Pádíme tedy na chatu pod Gruňom. Po sjezdovce jedeme. Sedáme na zadek a brzdíme cepíny. Na chatě dáváme Kapustnicu a Kelta. Po odpočinku sestupujeme do Štefanové. Tady jíme a pijeme v Kolibě. Spíme u salaše Podžiar pod Poludňovýma skalama.
            Přes noc napadlo asi půl metru čerstvého sněhu. Měli jsme problém se ráno vyhrabat ze stanu. Povedlo se, vycházíme v 7:00. Prolézáme Diery, místy dost o hubu, ale je to nádhera. U potoka děláme soutěž, kdo uvaří pálivější polévku. V 10:30 odjíždíme z Terchové do Žiliny. Tam jíme a slavíme úspěšný přechod a hlavně Honzovo 50. narozeniny. V 13:45 odjíždíme přeplněným vlakem do Prahy. Naštěstí v Bohumíně připojují jídelní vůz, a tak tam zabíráme místa a užíváme si super cestu domů-bezvadná akce. Bude to velikonoční tradice! Hlavně, že se všichni vrátili!:-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář